המלצה לספר

ספר מומלץ לכל מי שמתעניין בעסקים – יותר מ50 רעיונות פרקטיים: “עסקים מחוץ לקופסה” או “Rework” במקורזמן קריאה 4 דקות

 המאמר מעניין, אבל אין לך זמן לקרוא?

לפעמים יש ספר מקצועי שפשוט אי אפשר להוריד אותו מהידיים. “עסקים מחוץ לקופסא” (Rework) הוא אחד מהם. הספר (הוצאת מטר) קולח, מעניין ובעיקר מועיל לכל בעלי העסקים ותיקים וחדשים כאחד בזכות העובדה כי הוא מכיל למעלה מ- 50 רעיונות פרקטיים לניהול עסק מצליח. 

את הספר כתבו ג’ייסון פריד ודיוויד ה’ הנסון, הבעלים של חברת 37signals המייצרת ותוכנות לניהול עסק (בכל שלבי  העסק). הספר מכיל את הפוסטים המרתקים שפרסמו השניים בבלוג החברה לאורך השנים.  החלטתי להביא כאן כמה דוגמאות שתפסו לי את העין:

גודל החברה VS הצלחה

כאשר מדברים על הגודל החברה וכמות העובדים בה אנשים נוטים להתרשם יותר מחברות גדולות. האם יש קשר ישיר בין הצלחה לגודל? ברגע שInstagram נרכש על ידי Facebook תמורת מיליארד דולר עבדו בה רק 13 אנשים ובחברת Waze הישראלית עבדו רק 100 אנשים כשגוגל רכשה אותה ב-960 מיליון דולר.

אז האם הגודל קובע? בכלל לא. הגודל צריך להתאים לאופי של החברה- האקזיטים הללו רק מוכיחים כי גם חברות קטנות יכולות לעשות את זה ובגדול!

“דחוף” זו מילה גסה

כמה פעמים אנחנו נתקלים בבקשה מספק או מלקוח לשירות או למוצר אתמול או גג למחר- ובינינו זה לא באמת או תמיד דחוף כל כך. הבהילות והעבודה החפוזה תחת לחץ הזמן נכנסה כבר מזל ל- DNA הארגוני בישראל. ותחושת הבהילות מחלחלת לכל אורך הפירמידה. ולכן, צריך לעשות אבחנה בין משימות דחופות למשימות חשובות. לפעמים עבודה על הדחוף אינה מקדמת אותנו אל עבר המטרות הגדולות והחשובות.

השקר שנקרא קורות חיים

כל כמה זמן אתם ממרקים את קורות החיים שלכם? כל פעם שאתם מחפשים או בתדירות גבוהה יותר? ועם יד על הלב, האם באמת כל מה שכתוב שם נכון ומדויק או שקצת “שיפצרתם”, הוספתם והגברתם את מה שבאמת עשיתם בפועל?

מניסיוני האישי, יש כאלו שלא רק ממרקים את קורות החיים אלא גם משקרים. כשגייסתי עובד לעסק השני שלי קיבלתי עשרות קורות חיים מעולים, אך כשהתחלתי לעבור עליהם בפועל ולרדת לקרביים גיליתי לא מעט שקרים- בעיקר על עבודות ומשרות שלא היו. מזל שהדברים התגלו לפני שאותו אדם התחיל לעבוד אצלי.

כבעל עסק, אני מאמין שאין דרך טובה יותר לבדוק מועד מאשר בעבודה- אם מדובר בעובד מקצועי וטוב, תוכלו לדעת ולראות זאת כבר מהיומים הראשונים.

ההצלחה לא מגיעה תוך לילה

בעלי עסקים רבים חולמים על כמוסת הפלא שתביא להם הצלחה תוך לילה- כך שמהרגע שהם מתחילים כל הלקוחות, ההצלחה , ההתעשרות ו/או הפרסום יגיעו מהר. נכון, לפעמים אנחנו שומעים על אנשים שתוך לילה המוצר שלהם התפרסם והפך ל- Sold out ביום. אך אם ננבור ונעמיק בדרך שלהם נלמד כי מאחורי ההצלחה היו ימים ולילות של עבודה קשה, הכוללת השקעה רבה של זמן ו/או כסף עד ההצלחה הגדולה. פריד והנסון מדגישים וחוזרים כי אי אפשר להצליח תוך לילה.

אגב, לפי סקרים כדי להגיע לרמת מומחה, כמעט בכל תחום, נדרשת השקעה של כ 10,000 שעות עבודה (לפחות)

Work Life Balance- כי צריך לזכור שלעובדים יש חיים מחוץ לשעות העבודה

פעם חשבו שמכורים לעבודה הם העובדים הטובים ביותר. פריד והנסון אומרים שדווקא אלו פשוט עושים נזק לחברה ולעסק. למה? כי עובד שמשקיע מזמנו הרבה יותר מכל עובד אחר בחברה, אין לו מטרה להגיע לתוצאה אלא הוא פשוט רוצה להוכיח ליתר העובדים שהוא טוב יותר והם  לא משקיעים. זאת למרות (וכתבתי את זה גם כאן- לינק) עובד שעובד המון שעות פשוט לא יודע לנהל את הזמן שלו נכון. בזוית הניהולית, מנהל שמודד שעות ולא תפוקה, יכול לחשוב כי העובד שנמצא הרבה שעות במשרד הוא עובד טוב יותר וכאן טעותו! צריך למדוד את העובדים על פי תפוקה ולא על פי שעות עבודה.

***

בספר תוכלו למצוא עוד 46 המלצות ועצות זהב עסקיות מעולות. אם אתם הייתם כותבים ספר שכזה, מה העצה הראשונה שלכם?

 

קיריל גרובמן - יועץ עסקי

קיריל גרובמן

קיריל גרובמן - יועץ עסקי ומומחה בשיווק פרטיזני- עוזר לבעלי עסקים קטנים ובינוניים להגדיל את שורה התחתונה של עסק.
בעל תעודת NIMA ממכון השיווק בהולנד וחבר באגודת אגרון Mensa (ארגון בינלאומי של אנשים מחוננים בעלי מנת משכל בתחום 2% העליונים של האוכלוסייה).

"כל עסק יכול להרוויח, הוא רק צריך להכיר את הדרך הנכונה" מספר קיריל. 

לפרופיל המלא

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.