נאום המעלית

נאום המעליות מוצלח: המדריך להגצה עצמית אפקטיביתזמן קריאה 7 דקות

 המאמר מעניין, אבל אין לך זמן לקרוא?

 

התחרות היום אדירה. כל ספק רוצה להציע את המוצר או השירות הטובים ביותר במחיר האטקרטיבי ביותר לכל לקוח. ההשקעה בתהליך המכירה אל מול כל לקוח היא אדירה הן מהבחינה הפיננסית והן מבחינת זמן המכירה.

במדריך היום אני רוצה להראות לכם איך למקסם את המכירות לעסק שלכם ב- 30 שניות בלבד. כן, אולי שמעתם על השם המקצועי “נאום המעלית” ומטרתו לעזור לכם להתמקד ביתרונות של העסק שלכם ולשווק אותו בצורה הטובה ביותר ובזמן הקצר ביותר.

 

 

אז מה זה נאום מעליות?

 

(Elevator speech/ מצגת אישית כמו שקוראים לה בארגוני נטוורקינג)

אז אתם עולים במעלית עם לקוח החלומות או המשקיע הגדול ביותר שאתם יכולים לחלום עליו. מה תעשו? תפנו? לא תפנו? מה תגידו ואיך? הרי נסיעה במעלית כל כך קצרה ולכם יש כל כך הרבה מה להגיד ולמכור.

אם אתם לא מיומנים בנטוורקינג, אם אתם לא יודעים את כל המעלות והיתרונות של העסק שלכם, אם אתם לא מיומנים בדיבור מול קהל, אתם חייבים להתכונן להצגה עצמית. ולהתכונן היטב.

למעשה, רוב האינטראקציות העתידיות שלכם לא יהיו במעלית אל באירוע משפחתי או חברי בהם ישאלו אתכם “מה אתם עושים?” ועל זה אתם צריכים לדעת לענות מהר ופשוט. בדיוק בשביל זה אתם צריכים להיות מוכנים!

*** הערה אישית: אני ממש לא ממליץ להתחיל ולספר אם לא שואלים אתכם.

 

פרו טיפ

על מנת ליצור יותר קשרים עסקיים אני ממליץ כמה שיותר לבקר באירועים או בכל מקום אחר שקהל היעד שלכם נמצא בו (כנסים מקצעיים, הרצאות וכד’). החלטתי לעזור לכם במשימה הזו וכתבתי מדריך “מה זה מינגלינג או איך עושים מינגלינג אפקטיבי?“.  כדאי לכם לקרוא אותו.

 

אז למה להתכונן? אני אדם ספונטני..

 

יכול להיות- שאתה ספונטני (וגם רגיש) אבל כשמדברים עסקים צריך להיות מוכנים ומאורגנים מכל הבחינות. למשקיע/ לקוח שלכם מנסים למכור עשרות פעמים ביום- אתם צריכים שיראו וישמעו אתכם (הרי אם היה לכם תקציב לפרסומת טלוויזיה לא הייתם משקיעים בה מחשבה ועבודה?)

נאום מעליות דומה בסדר שלו להכנת מצגת פרזנטציה. רוצים להיזכר? בואו לכאן

via GIPHY

 

אז בואו נתחיל, תסריט של הצגה עצמית (נאום המעלית) אפקטיבית:

שלב 0 – מה המטרה?

לפני הכל  חשבו, מה המטרה שלך? מה תרצו להשיג? לקבל פניות מלקוחות? שקהל יצטרף לרשימת תפוצה? יקבע אתכם פגישת היכרות? בחרו מטרה ברורה.

שלב 1- מה הבעיה?

זה הזמן לתפוס (במשפט אחד) את תשומת הלב של המשקיע או לקוח פוטנציאלי- עדיף כמובן להציג את הבעיה שקרובה ללבו או להציג בעיה שלא יודעים עליה.

שלב 2 – עומק

זה הזמן לחשוף יותר את הבעיה- את ההיקף שלה (זה המקום לדבר במספרים והיקפים)

שלב 3 – הפתרון

זה הזמן לחשוף את העסק שלך- איך אתה יכול לתת פתרון לבעיה הרחבה באופן איכותי/ מהיר/ זול/ אישי. כאן תוכלו לתת טיפ מקצועי, לתת הדגמה, דוגמיות, מוצרים, תוצאות מעבדה, תמונות לפני/ אחרי וכו’.

וכמובן לפרט על הבידול שלכם. רוצים להיזכר איך לשפר את הבידול והייחודיות שלכם? מוזמנים לקרוא עוד כאן.

שלב 4 – שלב ההוכחות:

זה המקום לצאת בהוכחות כדאיות לעסק שלכם- עובדות, מספרים, עדויות, ביקורות, הוכחות חברתיות, סיפורי הצלחה, תוצאות וכו’.
מוזמנים לקרוא עוד כאן

שלב 5 – הסגירה

זה הזמן לסגור את המכירה- תזכרו למה באתם והתחלתם לדבר וזה הזמן לעבור לקריאה לפעולה ולסגור את העבודה/ ליד/ פגישה שרציתם. נקבע? כנס? שתף? הצטרף!  

 

 

רוצים לראות ת’כלס?

שלב 1: הידעת שבשנה האחרונה 37% מהמחשבים בעסקים קטנים ובינוניים בישראל נדבקו בוירוס כופר?

שלב 2 : זה הוביל לנזקים אדירים של מיליארדי שקלים ובנוסף ברוב המקרים המידע העסקי (מאגר לקוחות, תוכנות הנהלת חשבונות, מסכים) אבד.

שלב 3 : שמי … כדי שזה לא יקרא בעסק שלך אנו בחברת …. מציעים פתרון אבטחה פשוט שחוסם את הסכנה עוד בשלבים מוקדמים לפני הגעת וירוס למחשב עצמו.

שלב 4: לפי סקר של אתר Antivirus.com הפתרון שלנו הוא היחיד שהצליח למנוע חדירה של 99% מהוירוסים לתוך הרשת הפנימית של העסק. 

שלב 5 : תתקשרו ונקבע פגישה להסבר יותר מעמיק. וחוץ מזה אנחנו נותנים את המערכת לחודש ניסיון ללא התחייבות. תנסו אותנו.

 

חזרה גנרלית

 

זה אולי נשמע ומרגיש פשוט וברור, אבל ברגע האמת אתם עלולים לשכוח שלב מהותי. לכן, אני ממליץ לכם פשוט להתכונן ולעשות כמה שיותר חזרות- מול המשפחה, שכנים, מקורסים והמראה. תבקשו לקבל דגשים והערות. כך, ככל שתחזרו על הנאום יותר פעמים כך הוא יתגלגל לכם מהפה בקלילות וברכות.

טיפ: הדגישו מילים שמושכות תשומת לב: כסף, חיסכון, תוצאות, מובטח, אמינות, בריאות, הצלחה, איכות, יוקרה, חדש.

 

 

לא רק ניסוח! Fine tuning של נאום המעלית

 

לחייך – רכות בפנים וחיוך עוזרות ליצור אינטראקציה חיובית עם הצד השני.

שימוש בשם הפרטי – תחזרו כמה וכמה פעמים במהלך השיחה על שמו הפרטי של האדם שאיתו אתם מדברים. זה ייתן לו הרגשה טובה ובטוחה שאתה רואה אותו ושם אותו במרכז.

ווליום – התאימו את הווליום של הקול שלכם למקום שבו אתם נמצאים- במעלית ובמפגש נטוורקינג אפשר לדבר רגיל. באירוע רועש, כדאי להרים את הקול.

עמידה – יציבה זקופה מציגה דמות בטוחה, הוציאו את הידיים מהכיסים ואל תניחו שום חפץ (כמו תיק/ כיסא) בניכם לבין האדם שאתם עומדים ומדברים איתו.

 

הפעולה החשובה ביותר שרק 2% בעלי עסקים עושים אותה

 

אל תשכחו לעשות פולו אפ – האם דיברתם מספיק ברור והאנשים שסביבכם הבינו על מה מדובר? האם הגעתם למטרה שלכם? לגיטימי מאוד להתקשר/ לשלוח מייל עד 48 שעות אחרי כדי לבדוק התקדמות/ התכנות.

 

7 טעויות הקשות ביותר שעלולות להרוס את הנאום שלך (ואיך להימנע מהן)

 

סלנג מקצועי מדי – תדברו פשוט! אל תשתמשו במילים מקצועיות או מפוצצות מדי. תמיד תחשבו שאתם מדברים למישהו שממש לא בא מהעולם שלכם ואתם צריכים לפשט את הדברים.

דיבור מהיר – אל תדברו מהר, תדגישו את כל המילים והאותיות כדי שכל הנמצאים יוכלו לשמוע ולהבין אתכם.

רובוטיות – אל תדקלמו את הנאום, פשוט תגידו אותו פשוט עם הפסקות נכונות לנשימה ותגובה (גם על זה אפשר להתכונן) והכי חשוב- תמנעו מקריאה מהדף.

פיזור – זה הזמן להיות ממוקדים- תמנעו מהטפל ומהמידע הלא רלוונטי.

לא מה אתם עושים אלא במהאתם יכולים לעזור – אתם חייבים להוריד את עצמכם מהמשווה ולהציג את העסק שלכם ומה ואיך הוא יכול לעזור.

תשתקו – אל תשתקו, אל תתביישו ואל תתחבאו אל הכלים. תמיד עדיף להגיד ולנסות (ומקסימום שיגידו לך לא) מאשר לא לנסות.

כרטיס ביקור – תמיד תשאירו אצל הפוטנציאלי כרטיס ביקור, דוגמית או מוצר ממותג עם הפרטים שלכם ושל העסק שלכם.

 

בהצלחה!!

 
קיריל גרובמן - יועץ עסקי

קיריל גרובמן

קיריל גרובמן - יועץ עסקי ומומחה בשיווק פרטיזני- עוזר לבעלי עסקים קטנים ובינוניים להגדיל את שורה התחתונה של עסק.
בעל תעודת NIMA ממכון השיווק בהולנד וחבר באגודת אגרון Mensa (ארגון בינלאומי של אנשים מחוננים בעלי מנת משכל בתחום 2% העליונים של האוכלוסייה).

"כל עסק יכול להרוויח, הוא רק צריך להכיר את הדרך הנכונה" מספר קיריל. 

לפרופיל המלא

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *