דוגמאות של שיווק פרטיזני

המתחרה סגר את החנות? נצל את ההזדמנות!

בעל עסק של שירותי מחשוב – נקרא לו אלכס, שם לב שאחד ממתחריו התחיל מבצע פרסומי מאוד חזק בעיתונות ואינטרנט.  אלכס הבין שזה סימן לחוסר הכנסות ודרך ישירה לסגירת העסק בעתיד הקרוב, וזה אכן מה שקרה. כעבור חודשיים לקוחות התחילו לספר שאותה חברה נסגרה. בעל עסק רגיל רק היה שמח מהעובדה שיש פחות תחרות, אך אלכס לא היה כזה. הוא החליט להפיק את המקסימום. הוא חשב מה ניתן לעשות: התשובה הייתה פשוטה – הוא צריך להפנות את הלקוחות של המתחרה לעסק שלו. איך ניתן לעשות את זה? הדרך הפשוטה היא לרכוש את מספר הטלפון של העסק הנסגר.

אלכס מצא את מספר הטלפון הנייד של הבעלים והתקשר אליו. השיחה הייתה קצרה ובעל העסק הנסגר הסכים למכור את מספר הטלפון כמעט מיד, וללא התמקחות, בתנאי שאלכס ייתן שירות ואחריות ללקוחות שרכשו אצלו.

התוצאה הייתה מדהימה: בשנה הראשונה הגיעו יותר מ30 לקוחות חדשים בכל חודש. כעבור חמש שנים עדיין לקוחות ממשיכים להתקשר לאותו מספר טלפון. וכל זה תמורת מחיר של 2 ארוחות במסעדה.

האם שני מתחרים יכולים לשתף פעולה? בהחלט!

שתי חנויות למוצרי בית נמצאות במרחק מאות מטרים אחד מהשנייה, חלק מהמוצרים בשתי החנויות היו זהים. מה בדרך כלל עושים במקרה כזה? נלחמים על הלקוחות וכל חנות מנסה “לנגוס” בנתח גדול יותר, אך לא זה היה המקרה כאן. בעלי העסקים שוחחו והגיעו להסכמה שיש מקום לשיתוף פעולה.בכל חנות תמיד יש לקוחות שרוצים לבדוק בכמה מקומות ולהשוות מחירים. כאשר לקוח לא קנה והיה בדרכו החוצה, המוכר היה עוצר אותו ואומר “אדוני, יש פה ליד עוד חנות למוצרי בית, תבדוק בה, אולי תמצא מה שאתה מחפש”.

השיטה הזו עבדה היטב מכיון שהלקוחות ראו בערך את אותם המחירים בשתי החנויות וביצעו עסקה, אם לא בחנות הראשונה אז בשנייה.

שיתוף הפעולה הזה עובד עד היום. במקרה הזה, לא רק שהשגנו פרסום בחינם, אלא גם הקטנו את התחרות המקומית.

 

איך לקוח יכול לפרסם מרצונו את העסק שלך?

זהו חלומו של כל בעל עסק, ללא כל ספק.

ניקח לדוגמא את אחד מהכלים שהשתמשה בהם קבוצת הפייסבוק “אבא פגום”- מדבקות ממותגות לרכב. חבר בקבוצה שם מדבקה כזו על רכבו לשם קישוט ולאות הזדהות, ויחד עם זה מפרסם את הקבוצה. גם ענקית הטכנולוגיה העולמית, חברת “אפל”, משתמשת בכלי הזה – יחד עם כל מכשיר טלפון או טאבלט מגיעות מספר מדבקות בצורת תפוח נגוס – הלוגו של החברה.

 

איך בלון יכול לגרום ללקוח לדרוך בעסק שלך?

חנות קטנה של מוצרי צריכה נפתחה במרחק של 50 מטר משביל שעברו דרכו אלפי אנשים ביום, ובכל זאת רק קונים בודדים נכנסו אליה. בעל העסק חשב וניסה כל מיני דרכים, כשלבסוף החליט לנסות שיטה שראה דוקא בסרט. הוא חיפש ומצא בלון מטאורולוגי (בלון לבן בקוטר של 2 מטר) משומש, הדפיס עליו פרסום של העסק בצורה בולטת וברורה, והניף אותו מעל מבנה העסק שלו. בעזרת הכלי הזול הזה הוא הצליח להגדיל פי 3 את כמות הלקוחות שנכנסו!

בלון פרסומי לעסק. התמונה מאתר www.balloonsevents.be
בלון פרסומי לעסק. התמונה מאתר www.balloonsevents.be

להפנות לקוח – ולא בכוח

פתרון נוסף לאותה הבעיה מהדוגמה הקודמת: אחת החנויות בקניון הוסיפה לעצמה עשרות לקוחות ביום בעזרת שלט קטן של הכוונה לשירותים. היא מיקמה אותו כך שיכוון את האנשים לעבור מול העסק, וחלקם נכנסו וקנו ממוצרי החנות בדרך חזרה. חשוב לציין שהיה ניתן להגיע לשירותים בדרך ההיא, וזה לא בלבל את הלקוחות.

 

המקום הזה יכול להיות שלך!

בכניסה לחניון של המרכז המסחרי ניצב לו שלט מהודר, שריד אחרון לחברה שעזבה לאחרונה. השלט היה במיקום מצויין, לא היו שם שלטים אחרים, ומאות מכוניות עברו לידו כל יום. בעל חנות עירני וזריז ניצל את ההזדמנות כדי לפרסם את עצמו על השלט הזה, וכל מה שהוא היה צריך זה לקבל אישור מההנהלה ולהדביק מדבקה פרסומית חדשה. כך בהשקעה של כמה מאות שקלים הוא השיג עוד ערוץ פרסומי חזק (שלט פרסומי חדש היה עולה לו אלפי שקלים).

 

אלו היו דוגמאות לשימוש בשיטות שיווק פרטיזניות.  באיזה שיטות פרסום זולות אתם משתמשים?